مشاوره-حقوقی-عدل

✆ ۰۹۱۹۳۷۵۶۱۶۸ ✆

5/5

بهترین وکیل انحصار وراثت تهران (گواهی حصر وراثت نامحدود)

وکیل-گواهی-انحصار-وراثت-شرق-تهران-تهرانپارس

بهترین وکیل انحصار وراثت تهران کیست؟

امور ارثی با توجه به شرایطی مثل همکاری دیگر وراث، گاه می‌تواند بسیار ساده و گاه می‌تواند بسیار سخت باشد. با این حال دریافت گواهی انحصار وراثت، با وجود پیچیدگی هایی که دارد، بدون حضور بهترین وکیل انحصار وراثت تهران هم ممکن است. اما این مسیر بدون راهنمایی وکیل ممکن است به کندی طی شود. همچنین معمولا افراد پس از فوت عزیزانشان شرایط روحی مناسبی ندارند. با توجه به این موارد دریافت مشاوره حقوقی از بهترین وکیل انحصار وراثت تهران از اولین اقداماتیست که باید انجام داد. بهترین وکیل انحصار وراثت تهران شخصیت که تجربه پرونده‌های ارثی در شرایط عدم همکاری دیگر وراث را داشته باشد. چرا که پس از طی چنین پرونده ای، وکیل با شرایط سخت و پیچیده‌ای که ممکن است پیش بیاید آشنا می‌شود.

چرا باید گواهی انحصار وراثت بگیریم؟

افراد برای تمامی مراحل تقسیم تا فروش اموال مربوط به ورثه به گواهی یا تصدیق انحصار وراثت (یا همان حصر وراثت) نیاز دارند. وارث بعد از فوت متوفی به فروش یا انتقال ماترک نیازمند می‌باشد و برای این امور وجود گواهی حصر وراثت از اولین اقدامات است. ادارات دولتی بدون گواهی انحصار وراثت فرد را جزو وراث محسوب نمی‌کنند و به همین منظور برای انجام امور اداری دولتی مرتبط با حصر وراثت، گواهی انحصار وراثت الزامی بوده است و مراجعه کننده بدون آن نمی‌تواند اثبات کند که جزو وارثین متوفی است یا خیر.

انحصار وراثت به چه معناست؟

هنگامی که شخصی فوت کند باید ورثه متوفی تعیین گردد تا بتواند با تعیین سهم الارث افراد، ارث را تقسیم بندی و برای ماترک تعیین تکلیف گرد. این امور تشریفات خاص اداری و قانونی که به آن انحصار وراثت می‌گویند و تا پایان دریافت گواهی یا تصدیق انحصار وراثت ادامه دارد.

گواهی حصر وراثت چیست؟

در نتیجه انجام تشریفات اداری و حقوقی جهت انحصار وراثت، رایی صادر می‌شود که آن را تصدیق یا گواهی حصر وراثت می‌نامند.

در تصدیق انحصار وراثت چه اطلاعاتی قید می‌شود؟

در گواهی انحصار وراثت ، تعداد وراث، مشخصات آنها، میزان سهم هر ورثه و اطلاعات متوفی قید می‌شود ولی اموال در آن درج نخواهد شد بنابراین در این مرحله مالیاتی اخذ نمی‌گردد.

گواهی انحصار وراثت نامحدود و محدود به چه معناست؟

گواهی انحصار وراثت به دو نوع گواهی انحصار وراثت نامحدود و محدود تقسیم می‌گردد. اگر ارزش ماترک متوفی از ۳ میلیون تومان کمتر باشد، اخذ گواهی انحصار وراثت محدود کافی است. اما اگر اموال غیر منقول و منقول جزو دارایی متوفی باشد، اخذ گواهی انحصار وراثت نامحدود الزامیست.

تفاوت گواهی حصر وراثت نامحدود و محدود چیست؟

هزینه دریافت این دو گواهی یکسان می‌باشد. تنها تفاوتی که میان گواهی حصر وراثت نامحدود و گواهی حصر وراثت محدود وجود دارد زمان صدور آنها می‌باشد.

آیا برای دریافت گواهی انحصار وراثت باید در روزنامه آگهی داد؟

به منظور صدور گواهی انحصار وراثت محدود ، به انتشار آگهی در روزنامه نیازی نمی‌باشد. اما برای صدور گواهی انحصار وراثت نامحدود ، دادگاه در روزنامه آگهی انتشار می‌دهد که اگر فردی اعتراض دارد، تا آن تاریخ مراجعه کند و اعتراض خود را تحت عنوان ورثه مطرح نماید. اگر یک ماه از منتشر نمودن آگهی گذشته باشد و کسی اعتراض نکند، گواهی صادر می‌گردد.

چه اشخاصی می‌توانند صدور گواهی انحصار وراثت را درخواست کنند؟

به طور معمول، یک یا چند نفر از ورثه می‌توانند صدور گواهی حصر وراثت را درخواست کنند. به موصی له، وصی و طلبکار متوفی نیز، این امکان داده شده است.
موصی له: هر کسی که متوفی به نفع او وصیت کرده باشد را موصی‌له می‌نامند.
وصی: کسی که از سوی متوفی مامور اجرای وصیت شده باشد را وصی می‌خوانند.

برای اخذ گواهی حصر وراثت چه مدارکی لازم است؟

مدارک لازم برای گواهی انحصار وراثت به شرح ذیل می‌باشد:
۱. گواهی فوت
۲. شناسنامه متوفی
۳. شناسنامه تمام وراث
۴. استشهادیه انحصار وراثت
۵. عقدنامه یا رونوشت (در صورت وجود)
۶. وصیت شخص فوت شده (در صورت وجود)
۷. گواهی تسلیم اظهارنامه مالیاتی ـبرای متوفیانی که قبل از سال ۹۵ تا به امروز هیچ اقدامی نکرده اند)
۲. استشهادیه محضری

چگونه برای مراحل حصر وراثت باید گواهی فوت دریافت کرد؟

بعد از فوت برای هر شخصی گواهی وفات از اداره ثبت احوال صادر می‌گردد که هنگام خاکسپاری به اطرافیان متوفی تحویل می‌دهند. اخیرا گواهی فوت در شهرهای بزرگِ ایران، به صورت الکترونيکي و از طریق سامانه درخواست گواهی فوت اخذ می‌شود. شما می‌توانید با کلیک روی لینک مقابل راهنمای کامل مراحل دریافت گواهی فوت را مطالعه فرمایید.

آیا قید وجود عقدنامه در فرم وفات لازم است؟

در فرم وفات اگر عقدنامه دائم یا طلاق نامه ای باشد می‌توانید به عنوان مدرک در فرم قید کنید و در صورت موجود نبودن مدارک فوق، با مراجعه به دفتر ازدواج می‌توانید آنها را بیابید.

اگر شناسنامه تمام وراث موجود نبود باید چه کرد؟

اگر ورثه به هر دلیلی مخالفت کند، نمی تواند مانع رسیدگی و صدور گواهي انحصار وراثت شوند. ممکن است به دلایل گوناگون، مانند خارج از کشور بودن وراث و یا عدم علاقه برای همکاری، دسترسی به مدارک هویتی ایشان امکان پذیر نباشد، در این صورت، طی تقاضای ذی نفعان، شورای حل اختلاف از اداره ثبت احوال، در این رابطه استعلام می‌گیرد. پس عدم همکاری وراث آسیبی به روند پیگیری نمی‌زند.

آیا برای دریافت گواهی انحصار وراثت گواهی اظهارنامه مالیاتی نیاز است؟

برای اشخاصی که تا قبل از سال ۱۳۹۵ فوت کرده اند، گواهی اظهارنامه مالیاتی واجب می‌باشد ولی این قانون برای متوفیان بعد از سال ۱۳۹۵ ضرورتی ندارد.

استشهادیه محضری حصر وراثت چیست؟

به منظور تهیه فرم فوق، اشخاص می‌توانند با مراجعه به دفاتر اسناد رسمی با شهودی که معمولا ۳ نفر می‌باشند، ضمن تکمیل مشخصات براساس آن گواهی امضا از شهود اخذ، و فرم را دریافت نمایند. لزومی به اعلام کدملی وراث در فرم وفات نمی‌باشد.

پس از تکمیل مدارک لازم برای گواهی انحصار وراثت چه اقدامی باید صورت گیرد؟

در ابتدای امر، وراث بعد از تکمیل و تهیه تمامی مدارک فوق الاشاره با مراجعه به یکی از دفاتر خدمات قضایی، دادخواستی مبنی بر صدور گواهی انحصار وراثت تنظیم می‌نمایند که در ادامه آن شورای حل اختلاف، یک ماه بعد از انتشار آگهی روزنامه، گواهی حصر وراثت را صادر می‌نماید.

کدام مرجع برای صدور گواهی حصر وراثت صالح است؟

مراجع صلاحیت دار برای صدور گواهی حصر وراثت تنها شورای حل اختلاف است که؛ آخرین محل اقامت متوفی در آن محدوده بوده باشد.

آیا می‌توان به گواهی انحصار وراثت صادر شده اعتراض کرد؟

اعتراض به گواهی ارث ممکن است و افرادی که به مفاد این گواهی اعتراضی دارند و صحت آن را قبول ندارد، می‌توانند آن را مطرح کرده و اقدامات لازم، جهتِ پیگیری را انجام دهند. اعتراض معمولا در شرایطی به وجود میاد که نام یکی از ورثه در گواهی ذکر نشده باشد و یا فردی نسبت به سهم الارث خویش، معترض باشد.

چه اشخاصی می‌توانند به گواهی انحصار وراثت صادر شده اعتراض کنند؟

اعتراض از جانب دادستان یا افراد ذی نفع ممکن می‌باشد. به طور مثال؛ اگر برای یکی از ورثه‌ی محجور، قیمی تعیین نشده باشد، در این صورت امکان اعتراض وجود دارد.

آیا بدون حضور وارث می‌توان گواهی انحصار وراثت دریافت کرد؟

در شرایطی که موکل غایب باشد و هیچ نشانه ای از او در دسترس نباشد، وکیل انحصار وراثت با ارائه دادخواست از جانب ورثه وی، می‌تواند دادخواستی مبتنی بر تقسیم ارث به طور موقت به دادگاه ارائه نماید. اگر دو سال تمام از آخرین خبر راجع به غایب ورثه گذشته باشد، وکیل می‌تواند از دادگاه درخواست کند که دارایی غایب به تصرف آنها سپرده شود. دادگاه پس از وصول درخواست نامه، با حضور دادستان و درخواست کننده به دلائل درخواست، رسیدگی خواهد کرد و نیز راجع به اقامتگاه غائب و تاریخ غیبت و معلوم نبودن محل او بازجویی لازم نموده و در صورت احراز صلاحیت درخواست کننده آگهی مشتمل بر درخواست نام‌برده و دعوت اشخاصی که از غایب اطلاعی دارند برای اظهار اطلاع به دادگاه ترتیب می‌دهد.

چرا باید پرونده خود را به بهترین وکیل انحصار وراثت تهران بسپارم؟

در شرایطی که مراحل حقوقی اخذ تصدیق انحصار وراثت توسط وکیل مربوطه صورت گیرد، وکیل انحصار وراثت می‌تواند اموال متوفی را شناسایی و معرفی نماید و میزان سهم الارث هر شخص را از ماترک متوفی تعیین کند. با اختیار کردن بهترین وکیل انحصار وراثت تهران ، موکلین به نسبت گذشته احتیاجی به حضور به مراجع قضایی و پیگیری های پرونده جهت دریافت گواهی انحصار وراثت به شکل حضوری نخواهند داشت. در صورت توافق، بهترین وکیل انحصار وراثت تهران می‌تواند سهم هر یک از وراث را به دیگری فروخته و مبلغ ریالی معادل آن را به موکل خود پرداخت نماید.

آیا صدور گواهی فوت به صورت غیر حضوری ممکن است؟

بله. جهت دریافت گواهی فوت به صورت الکترونیک کافیست به سامانه Death.sabteahval.ir مراجعه کنید. (جهت ورود به سامانه روی نشانی الکترونیکی آن کلیک کنید.)

دیگر خدمات

▲ جستجو کنید ▲

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Buttonتماس مستقیم